SkyCube: Pierwszy Satelita wystrzelony przez Ciebie!

Kliknij Tu aby dowiedzieć się więcej na temat SkyCube oraz by zostać częścią tej historycznej misji

San Francisco, CA, 31 Maj 2012 – Souther Stars Group, LLC, twórca astronomicznych aplikacji SkySafari na iOS , Androida i Mac OS X-a , wystrzeli na orbitę w 2013 mini-satelitę o nazwie Sky Cube w celach edukacyjnych jak i w celach marketingowych.

Oficjalna strona projektu: www.skycube.org. Zostaniesz przeniesiony na angielskojęzyczną strona na portalu kickstarter.com. Aby dowiedzieć się więcej o SkyCube w innych językach , użyj proszę odnośników w lewej części tej strony.

SkyCube: Satelita

Skycube jest minisatelitą (Cubesatem)o wielkości 1U. Cubesats , to nowy rodzaj satelit , powstałych dzięki postępowi telefonii komórkowej na przestrzeni ostatniej dekady . Pierwszy Cubesat został wynaleziony przez Stanford University and Cal Poly w późnych latach 90-tych, do polowy roku 2012 zostało wystrzelonych 150 takich urządzeń.

Cubesaty są małe , mieszczące się w standardowej prostokątnej ramie . Najmniejsza rama o rozmiarze 1U , taka jak nasz SkyCub to najprościej rzecz ujmując sześcian o wielkości 10 cm. Popularne są również większe ramy 2U i 3U które są dwu i trzykrotnie większe od naszego 1U.

Cubesat transportowany jest na orbitę "na barana" w środku znacznie większej satelity. Ponieważ znaczną część kosztów startowych pochłania wystrzał podstawowej(większej) satelity , koszt wystrzelenia Cubesata na orbitę jest znacznie mniejszy, niż wystrzelenie specjalistycznej satelity. Koszt wystrzelenia Cubsata jest na tyle niski że mogą pozwolić sobie na niego Universytety oraz mniejsze firmy.

Model 3d Cube Sata ,zaprojektowany w SolidWorks przez Astronautical Development, LLC.

Elektronika

,Ponieważ Sky Cube jest mały , jego zapotrzebowanie na energię słoneczną jest bardzo ograniczone . W każdym momencie tylko połowa satelity jest oświetlona przez światło słonecznie do tego przez połowę każdej orbity, cała satelita pogrążona jest w ciemnościach. Sky Cube używa bardzo wydajnych ogniw słonecznych które produkują średnio 1 Watt energii słonecznej. Z tego powodu jego elektronika musi zostać tak zaprojektowana aby zużywać jak najmniej energii.

Sky Cybe zostanie wyposażony w płytę główną z rodziny ARM , radio wraz z anteną, baterie Litowo – Jonową i zestaw szerokokątnych kamer o niskiej rozdzielczości. Satelita będzie miała pasywny system stabilizacji magnetycznej , składającej sęe ze stałych magnesów przytwierdzonych do ramy. To pozwoli ustawić satelitę , w stabilnym położeniu zgodnie z biegunami Ziemi . Do budowy satelity i jej radia współpracujemy z doświadczonymi pracownikami CubeSat Kevin'em Brown'em oraz Tyler'em Rose'em z Astronautical Development, LLC. Radia Kevin'a CubeSat odniosły 100%-y sukces i cztery z nich pracują właśnie na orbicie. Kamery Skycuba zostały wyprodukowane przez 4D Systems .Oprogramowanie Sky Cube-a , zostało zaprojektowane przez Southern Stars Group LLC , przy współpracy z wyżej wymienionymi firmami.

Producent: Astronautical Development

Sygnały radiowe z CubeSatów , mogą być odebrane przez każdego za pomocą niedrogiego (poniżej 200 USD) odbiornika radiowego. SkyCube nie będzie wyjątkiem. SkyCube będzie nadawał na częstotliwości 915Mhz pasma ISM. Jednakże do odbioru wiadomości i zdjęć z SkyCuba wystarczy Smartfon z dostępem do Internetu. Satelita będzie komunikować się z naziemną stacją Marynarki Stanów Zjednoczonych i Boeing Corp oraz Uniwersytetem Stanu Utah.

Balon

CubeSaty są za małe aby móc zobaczyć je z ziemi. SkyCube będzie wyjątkiem. Satelita zabierze ze sobą , ciasno upakowany balon, wykonany z polietylenu o niskiej gęstości o grubości 0.35-mil(9 µm) pokrytym proszkiem z dwutlenku tytanu , który dobrze odbija światło. W finalnej fazie balon zostanie napełniony 8 gramami dwutlenku węgla i urośnie do średnicy niemal 3 metrów . Dzięki temu Skycube będzie widoczny przez miliony osób , kiedy będzie przelatywał nad horyzontem ziemi . On zobaczy ciebie i ty zobaczysz go .

Balon SkyCuba służy jeszcze jednemu celowi , w chwile po napełnieniu balonu , Skycube zacznie gwałtownie opadać dzięki atmospheric drag (musze to sprawdzić). W przedziale od 3dni do trzech tygodni SkyCube ponownie wejdzie w Ziemską atmosferę i ulegnie spaleniu. Balon pozwoli uniknąć SkyCubowi stania się kosmiczny śmieciem który mogły mieć negatywny wpływ na przyszłe misję. Balon Skycuba zaprojektowany został przez Globa Western , doświadczonego dostawce sprzętu dla NAS , JPL oraz wielu innych firm które potrzebują balonów stratosferycznych lub podobnych .

Producent Balonu: Global Western

SkyCube: Misja

Zadaniem SkyCube jest wspólna eksploracja kosmosu , przez jak największą ilość osób , wykorzystując najnowsze zdobycze sieci, aplikacji mobilnych i portali społecznościowych. Jeśli czytasz tę stronę , oznacza to że misja już sie rozpoczęła a ty jesteś jej częścią .Kiedy już złożymy i przetestujemy SkyCube na ziemi , zostanie ona dostarczona do firmy organizującej załadunek, Specflight Services. Oni zajmą się niezbędnymi papierami i certyfikatami oraz integracją z Space-X , firmą która wystrzeli SkyCube. Start przewidziany jest na pierwszy kwartał 2013 roku m na pokładzie rakiety Falcon 9 . Skycube zostanie wprowadzony na orbitę za pomocą wyrzutnika sprężynowego o nazwie P-POD (skrót od Poly-Picosatellite Orbital Deployer) razem z innymi trzema CubSat-ami.

Firma Transportowa Spacer: Spaceflight Services.

SkyCube będzie krążył na orbicie 750 km nad powierzchnią Ziemi ,w okolicach 56 równoleżnika. Wielokrotnie w ciągu dnia , minie większość terenów zamieszkiwanych przez Człowieka , zamykając pełne okrążenie Ziemi co 99,7 min. W tym momencie zaczyna się prawdziwa zabawa. Będziesz miał bezpośredni dostęp do kamer fotografujących ziemie z orbity bezpośrednio ze SkyCube-a za pomocą aplikacji na iOS-a lub Androida.W chwili kiedy SkyCube minie jedną z naszych stacji odbiorczych , prześle je do nas a nasze serwery prześlą je do ciebie przez Internet.

Dodatkowo wraz ze zdjęciami SkyCube będzie transmitował dane. Wszystkie CubeSaty , muszą nadawać sygnał Ping co 10 sekund . Ma to na celu potwierdzenie ich sprawności. Pingi SkyCube-a będą inne. Sponsorzy mogą wysłać dowolną wiadomość o wielkości 120 znaków, za pomocą przeglądarki lub aplikacji mobilnej. Prześlemy je do naszej satelity , i te oto wiadomości staną się pingami, "tweets from space" nadawane na częstotliwości 915 Mh. Twoja wiadomość może zostać odebrana przez każdego ,za pomocą niedrogiego sprzętu odbiorczego. Nasze aplikację powiedzą kiedy nasłuchiwać tych wiadomości. Dostarczymy nawet taki sprzęt radiowy każdemu sponsorowi, który wesprze nas kwotą co najmniej 1000 $. Jednakże nie potrzebujesz niczego więcej niż połączonego z Internetem smartphone'a albo przeglądarki internetowej aby odbierać wiadomości ze SkyCube. Będą one archiwizowane na naszym serwerze i dostępne z każdego miejsca w Internecie.

Poniżej podanych jest parę przykładów możliwych wiadomości SkyCube "tweets":

Ostatnia faza misji rozpocznie gdy napełni się balon SkyCube-a. Mała 10 cm satelita zamieni się w jaśniejący obiekt o średnicy 10 stóp (ft).Będzie łatwo widoczna na niebie o zmierzchu zarówno w dużych miastach jaki i w słabo zaludnionych regionach. Chociaż ta "jasna" gwiazda nie będzie na niebie zbyt długo, każdy z nas doświadczy bardzo podobną rzecz; czym innym jest otrzymywać wiadomości z kosmosu na twój telefon ale jeszcze innym jest faktycznie zobaczyć satelitę którą wysłała do nas te informację.

Model SkyCube-Balon na Funders and Founders w San Francisco 31 Maj 2012. W rzeczywistości balon jest większy o około 50 procent!

SkyCube nie jest odkryciem wykorzystującym najnowsze zdobycze techniki , nie jest czymś tak niezwykłym, jest raczej misją w której każdy uczestnik prowadzi swoje osobiste odkrycia . Jest to misja której właścicielem urządzenia jest dosłownie każdy z sponsorów , urządzenie z którym każdy z miliona osób może się połączyć , oraz zobaczenie tego na własne oczy .

Start SpaceX Falcon 9 Dragon z przylądku
Cape Canaveral AFS, 22 Maj 2012

SkyCube: Globalny zasięg projektu

SkyCube nie jest produktem tylko jednej osoby czy firmy. Żeby osiągnął sukces , wymagane jest zaangażowanie jak największej możliwej liczby osób. Wysłanie na orbitę urządzenia – nawet malutkiego- dla 99.99% ludzi jest zbyt drogie , jeśli mieli by to robić indywidualnie. Lecz jeżeli rozbijemy te koszty pomiędzy tysiące lub miliony osób , staję się to przystępne i staje się czymś czym możemy się cieszyć.

Aplikacja do śledzenia SkyCybe-a zostanie dostarczona- przez nas . Na zdjęciu przykład śledzenia satelity narzucony na zdjęcie pojazdu NanoSail-D zrobione przez Vesa Vauhkonen-a w Finlandii w Styczniu, 2011 roku

Zbiórka pieniędzy na SkyCube-a , będzie przeprowadzona głownie poprzez portale społecznościowe oparte na mikro-transakcjach .Będąc tam jednakże zostawiamy możliwość większym sponsorom takim jak firmy i korporacje , jednakże mamy nadzieję osiągnąć większość założonej sumy poprzez wielu mniejszych sponsorów. Skuces SkyCube-a opierać się będzie w głównej mierze na szerokim udziale ludzi oraz poczuciu przez nich współtworzenia tego projekty. Największym sukcesem dla nas będzie uzyskanie milion osób które zapłaciły 1$ niż pozyskanie jednego sponsora który przeznaczy 1 milion $ .

Nagrodą , osiągnięcia SkyCube-a będą mniej więcej globalne. Aplikację na Android-a oraz iPhone-a , które wdrażamy będą śledzić SkyCube-a kiedy będzie przemierzał świat i pozwolą ci spojrzeć na niego kiedy przemknie nad twoją głową, będziesz mógł odebrać zdjęcia jak i wysłać wiadomość , wiadomości te będą międzynarodowe we wszystkich głównych językach świata.

Planujemy współpracować z takimi organizacjami jak Astronomers Without Borders , the Astronomical Society of the Pacific , i NASA's Night Sky Network , w celu poszrzenia świadomości , wiedzy ludzkiej na tema SkyCube-a . Dostarczymy narzędzia dydaktyczna dla nauczycieli i studentów dzięki którym będą mogli pouczyć się o astronomii i podróżach w kosmos , poprzez SkyCube-a . Posłużymy się również mainstream-owymi mediami astronomicznymi takimi jak Sky & Telescope gamazine i MacTech , żeby dostarczyć jak najszerzej informację o naszym programie . I uprzedzając wasze pytania jesteśmy na Facebook-u oraz Twitterze . Możliwości edukacyjne i reklamowe w każdej fazie misji - możesz nawet umieścić swoje logo na balonie! Skontaktuj się z nami po więcej informacji.

Pierwszym sponsorem stał się magazyn MacTech, który wsparł misję SkyCube reklamą i medialnie za 25 tyś USD.

MacTech Magazine - Pierwszy Sponsor.